Liga za duševné zdravie realizuje už tri roky so spoločnosťou Pfizer robí celoslovenský projekt „Hľadá sa talent“, v ktorom vyhľadáva a podporuje talentovaných ľudí, ktorým život skomplikovalo duševné ochorenie a u ktorých sa využívajú liečebné postupy arteterapie. Arteterapia, teda liečba umením je syntéza výtvarného procesu a terapie, presnejšie liečba psychiky prostredníctvom výtvarných aktivít.
Liga za duševné zdravie a farmaceutická spoločnosť Pfizer oslovili na jar sieť nemocničných zariadení a sieť mimonemocničnej psychiatrickej starostlivosti s výzvou zapojiť sa do 2.ročníka celoslovenskej výtvarnej výzvy Hľadá sa talent. Cieľom bolo podporiť rozvoj arteterapie v psychiatrických zariadeniach, oceniť amatérskych autorov, ktorým pri ich psychických poruchách pomáha krásna záľuba – výtvarná tvorivosť.
Do výzvy sa zapojilo 82 autorov z celého Slovenska a do Ligy za duševné zdravie bolo doručených 382 diel vo výtvarných technikách: maľba, kresba a koláž. Podľa vyhlásených kritérií bolo v tohtoročnej výzve ocenených 24 autorov. Výsledky boli vyhlásené na konci júna a slávnostné oceňovanie víťazov sa uskutoční na vernisáži výstavy diel ocenených autorov, ktorú organizuje Liga za duševné zdravie v rámci každoročnej jesennej informačnej kampane a celoslovenskej Zbierky DNI NEZÁBUDIEK.
„Tento rok sme sa venovali sme sa len tvorbe dospelých autorov, ktorí trpia psychickými poruchami.Zamerali sme sa na tri výtvarné disciplíny – maľba, kresba, koláž, ktoré sú všeobecne dostupné a rozšírené.
Ocenili sme veľmi vysokú úroveň všetkých zaslaných prác. Objavilo sa niekoľko nových zaujímavých tvárí. Liga sa im bude snažiť pomôcť organizovaním výtvarných workshopov, kde budú mať možnosť zdokonaliť sa vo svojich výtvarných zručnostiach a konzultovať svoje postupy s odborníkmi.
Týždňové sústredenie pre desať ocenených amatérskych výtvarníkov z Výzvy HĽADÁ SA TALENT bude zamerané na fenomén krajiny - “Krajina vo mne a umenie v krajine“ a budú ho viesť profesionálni odborníci - akad.soch. Vladimír Kordoš a arteterapeutka Mgr. Katarína Čermáková.“
Účastníci sústredenia získajú v prvých dňoch teoretické vedomosti z histórie výtvarného umenia, o tom aké sú možnosti stvárnenia krajiny vôbec, akými výtvarnými technikami a pod. Počas ďalších dní sa budú priamo v prírode učiť vnímať krajinu, zbierať inšpirácie, robiť si náčrty a v závere spracujú svoje dojmy do konkrétnych výtvarných diel.
« predchádzajúci príspevok bez názvu | nasledujúci príspevok » Burn - out syndróm vo vojenských podmienkach |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!