Možno poznáte ten pocit únavy, keď sa ráno zobúdzate „celý dolámaný“ a tak unavený, že sa vám ani nechce vstať z postele. Cez deň sa ťažko sústredíte, pre únavu a celkovú slabosť máte problém vykonávať bežné činnosti, ktoré inokedy ľahko zvládate. Ku všetkému sa musíte premáhať a najväčšou vašou túžbou je ľahnúť si opäť do postele. Možno si hovoríte, že na vás len dolieha jarná únava, ale nemusí to tak byť.
O jarnej únave hovoríme, ako je zrejmé z pomenovania, v jarných mesiacoch. Prečo sme na jar viac unavení? Deje sa to v dôsledku nedostatku slnečných lúčov, extrémnych zmien teplôt pri prechode z vykúrených budov von a výkyvov počasia, ktoré zažívame v posledných rokoch. Nemalou mierou prispievajú pasívnejší životný štýl, ktorý sa so zimou spája, väčšie stresové zaťaženie spojené so sviatkami, s koncoročnými štatistikami, daňovými priznaniami, k tomu sa pridáva nedostatok vitamínov a antioxidantov, chrípkové epidémie, oslabený imunitný systém a pod. Nie je sa čomu čudovať, že sa na jar cítime viac unavení. Hoci stále viac ľudí pociťuje únavu nie len v jarných mesiacoch, ale po celý rok. Je to práve pre nadmerné zaťaženie nášho organizmu, či už znečisteným životným prostredím, fyzickým aj psychickým pracovným preťažením, finančnými ťažkosťami, problémami v rodine, konfliktami v medziľudských vzťahoch a pod.
Únava ale nie je len na obtiaž. Ako prirodzený signál nášho tela má za úlohu chrániť nás pred úplným vyčerpaním a zlyhaním organizmu. Upozorňuje nás, že je treba spomaliť alebo sa celkom zastaviť a oddýchnuť si, pretože niektorý telesný systém je narušený. Preto ak únava neustupuje ani po odpočinku, a vyskytuje sa vo zvýšenej miere aj keď ste inak zdravý, mali by ste hľadať jej príčinu. Môže sa za ňou skrývať prechodená viróza, nedostatok vitamínov a minerálov, nízky alebo vysoký krvný tlak, depresia, poruchy funkcie niektorých orgánov, napr. pečene, štítnej žľazy a pod. Zvláštnu kategóriu medzi nimi tvorí tzv. syndróm chronickej únavy, výstižnejšie nazvaný myalgická encefalomyelitídy, ktorý by sme mohli prirovnať k celoročnej jarnej únave. Ide o závažné chronické ochorenie sprevádzané výraznou, vyčerpávajúcou únavou a ubolenosťou celého tela. Príznakmi sa asi najviac podobá na chrípkové stavy, avšak bez horúčok a zjavnej infekcie. Typické je, že únava neustúpi ani po odpočinku na lôžku. Ak trpíte podobnou únavou, pozorne si prečítajte a zodpovedajte nasledujúce otázky:
- Pretrváva u vás silná únava, ktorá nemá jasnú príčinu, pol roka alebo viac?
- Obmedzuje vás táto únava natoľko, že znižuje vašu schopnosť vykonávať činnosti o 50% v porovnaní so stavom pred tým?
- Pozorujete u seba dlhodobé pretrvávanie 4 alebo viac z týchto ťažkostí:
· malátnosť až nevoľnosť po fyzickej námahe
· spánok neprináša osvieženie
· zhoršenie pamäte alebo koncentrácie
· bolesti svalov
· bolesti kĺbov bez znakov zápalu
· bolesti hlavy
· bolesti lymfatických uzlín na krku alebo v podpaží
· časté alebo opakované bolesti hrdla
Ak ste na všetky tri otázky odpovedali áno, je pravdepodobné, že trpíte nejakou chorobu, možno aj syndrómom chronickej únavy/myalgickou encefalomyelitídou. Mali by ste o tom informovať svojho praktického lekára, aby vylúčil možné príčiny vašich ťažkostí a nasmeroval vás k ďalšej lekárskej starostlivosti, spravidla k alergo-imunológovi, či neurológovi. Z domácej starostlivosti sa odporúča užívanie antioxidačne pôsobiacich prípravkov bežne dostupných v lekárni, udržiavanie sa v zdravo vyváženom režime s dostatočným množstvom odpočinku a pravidelným spánkom. Mgr. Magdaléna Miškovičová
« predchádzajúci príspevok Mám chronický únavový syndróm a čo teraz? | nasledujúci príspevok » Kvalita života pacientov s chronickým únavovým syndrómom/ myalgickou encefalomyelitídou |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!