Psychosomatické poruchy u detí a dospievajúcich

Akcia pre odbornú verejnosť

Akcia sa koná v dňoch od 15. 12. 2024 do 15. 12. 2024

Miesto akcie: online (zoom)


Tento seminár poskytuje komplexný pohľad na problematiku psychosomatických ťažkostí. V prvej časti sa budeme venovať psychologickým a sociálnym faktorom, ktoré môžu prispieť k vzniku psychosomatických porúch. Taktiež sa účastníci sa zoznámia s teóriami v oblasti psychopatológie týchto porúch. Následne sa zameriame na orientačné diagnostické postupy a intervencie v psychologickej starostlivosti o týchto klientov s dôrazom na individuálny prístup a multidisciplinárnu spoluprácu medzi odborníkmi. Praktická časť kurzu bude obsahovať kazuistiky a diskusie o skutočných prípadoch z praxe, aby mohli účastníci aplikovať získané znalosti v reálnom prostredí (v škole, v psychologickej praxi, poradni). Na závere sa budeme venovať sebaskúsenosti s používanými terapeutickými prístupmi (imaginatívne a relaxačné techniky).

Seminár je súčasťou vzdelávacieho cyklu:

Psychoterapia a poradenstvo u detí a dospievajúcich

Cyklus 6 seminárov so zameraním na poradenskú a psychoterapeutickú prácu s deťmi a mladistvými budú viesť dve skúsené psychologičky a psychoterapeutky Kateřina Ingrová a Táňa Fikarová. Lektorky prinášajú do vzdelávania svoje rozsiahle skúsenosti z oblasti zdravotníctva a súkromnej psychoterapeutickej praxe. Témy vzdelávania taktiež dlhodobo vyučujú na univerzite a v rámci postgraduálneho vzdelávania.

Semináre sú rozdelené do veľkých klinických celkov, kde budú predstavené orientačné diagnostické postupy a konkrétne intervencie s ohľadom na vývinové obdobia klientov/pacientov:

1. Základy poradenskej a psychoterapeutickej práce s deťmi a dospievajúcimi (5.10.2024, rozsah 8 hod.)

2. Úzkostné poruchy (23.11.2024, rozsah 8 hod.)

3. Psychosomatické poruchy (15.12.2024, rozsah 8 hod.)

4. Disharmonický vývin osobnosti (8.2.2025, rozsah 8 hod.)

5. Poruchy správania a emócií u detí (termín bude upresnený)

6. Sebapoškodzovanie (termín bude upresnený)

Pri vzdelávaní budú lektorky vychádzať z Medzinárodnej klasifikácie chorôb (10. revízia). Teóriu doplnia kazuistikami z vlastnej praxe, vítané je aj aktívne zapájanie sa účastníčok a účastníkov vzdelávania do diskusií a zážitkových cvičení.

Semináre v rozsahu 8 hodín je možné absolvovať jednotlivo podľa tém (s osvedčením za daný seminár v rozsahu 8 hod.). Absolventi a absolventky všetkých 6 častí vzdelávania dostanú certifikát o absolvovaní celého cyklu v rozsahu 48 hodín.

CENA: 100 Eur/seminár

Cieľová skupina: Seminár je určený pracovníkom a pracovníčkam v pomáhajúcich profesiách – predovšetkým psychologičkám a psychológom prípadne študentkám a študentom psychológie.

LEKTORSKÝ TÍM:

PhDr. Táňa Fikarová, PhD. – vyštudovala psychológiu na FF MU. Päť rokov pracovala ako psychologička vo fakultnej nemocnici v Brne, kde získala skúsenosti s poradenstvom a psychoterapiou s deťmi aj dospelými. Dlhodobo sa venuje štúdiu a výučbe diagnostiky so zameraním na projektívne metódy. Aktuálne pôsobí ako odborná asistentka na Pedagogickej fakulte MU v Brne a externe spolupracuje s FSS MU, ako supervízorka projektivnychh psychodiagnostických metód spolupracuje s Psychiatrickou nemocnicou v Havličkovom Brode. Poskytuje supervíziu kolegom v oblasti psychodiagnostiky. Od roku 2010 má súkromnú psychologickú prax „Terapie pod Špilberkem“. Je členkou Rorschachovej spoločnosti. TAT sa venuje výskumne aj klinicky, spolueditovala monografiu Tematicko-apercepční test: interpretační perspektivy. 1. vyd. Nové Zámky: Psychoprof, s.r.o, 2012.

Mgr. Kateřina Ingrová – vedie súkromnú prax Terapie pod Špilberkem od roku 2012. Do psychologickej starostlivosti prijíma dospelých aj detských klientov. Má ukončený psychodynamický psychoterapeutický výcvik (Brněnský institut psychoterapie). Je členkou České asociace pro psychoterapii a absolvovala nadstavbový výcvik EMDR. Skúsenosti s psychodiagnostikou, poradenstvom a psychoterapiou získavala v priebehu pôsobenia v utečeneckom zariadení MV ČR Zastávka, Pedagogicko-psychologickej poradni v Břeclavi a Fakultnej nemocnici Brno, kde pracovala do roku 2021. Vo svojej práci sa dlhodobo venuje predovšetkým starostlivosti o klientov s psychosomatickými ťažkosťami. Externe spolupracuje s FSS MU, FF MU a Vzdělávacím institutem pro Moravu.

Kontakt:

Mgr. Katarína Mihinová, e-mail: katkaprobstova@gmail.com

ORGANIZÁTOR

Občianske združenie Artea ( www.arte-terapia.sk)

« predchádzajúci príspevok
Prijmeme skúseného klinického psychológa (klinickú psychologičku) s CPČ psychoterapia
nasledujúci príspevok »
RÝCHLOKURZ_o individuálnom vzdelávacom programe a podporných opatreniach


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!