Dobehni svoj mozog


Dobehni svoj mozog

Rozhodol som sa napísať tento článok, aby som vám priblížil, ako má cvičenie a pohyb blahodarne účinky na náš mozog. Do rúk sa mi dostala táto kniha: Dobehni svoj mozog od švédskeho autora Andersa Hansena, ktorý je aj autorom knižného bestselleru Dobrá správa o úzkosti, ktorej sa tiež budem venovať v ďalšom článku. Podľa mňa ide o revolučnú populárno-náučnú publikáciu, v ktorej sa dozvedáme, že stačí naozaj málo a pritom dokážeme tak veľa pre svoje zdravie. Zároveň by som chcel upozorniť, že článok prezrádza mnohé informácie, ktoré sa dozvedáme v knihe a má mať čisto informatívny charakter. Možno práve tento článok vás motivuje k zakúpeniu si tejto knihy a kto vie? Možno vás aj rozhýbe.

Najzložitejšia štruktúra vo vesmíre?

Prečo som sa rozhodol napísať tento článok? Ako už vieme mozog je náš najkomplexnejší a hádam aj najzložitejší orgán vôbec. ,,Veľkosť nášho mozgu si vieme ľahko predstaviť tak, že zovrieme ruky v päsť a priložíme ich k sebe. Váži takmer toľko ako jeden a pol litra mlieka. Predstavte si, že niečo také malé dokáže obsiahnuť všetky naše terajšie i minulé zážitky a pocity.“ – úryvok z knihy. Zatiaľ o ňom vieme len veľmi málo, avšak neustále vychádzajú nové štúdie, ktoré nám približujú jeho tajomný svet.

Nemusíme zabehnúť maratón

Ako vyplýva už z názvu autor nás v knihe zoznamuje s tým, ako cvičenie, ale najmä pohyb majú blahodarne účinky práve na náš mozog. Nemusíme zabehnúť maratón, aby sme videli prvé výsledky. Autor nám v knihe približuje, že už len 30 minútová prechádzka päťkrát za týždeň má výrazný vplyv na máš mozog. Dôležité je však vytrvať. Prvé príjemné pocity sa dostavia už po prvej prechádzke, ale ak chceme zlepšiť celkový stav mozgu je potrebné vydržať niekoľko týždňov, ba dokonca mesiacov. Ako vieme nič nejde hneď a aj v tomto prípade musíme byť trpezlivý.

Pohyb je dôležitý

Síce je pravda, že takáto prechádzka nám dokáže pomôcť, avšak výskumy dokazujú, že ak chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky dôležitá je anaeróbna aktivita minimálne 20 minút, ideálne však 30 až 45 minút intenzívna záťaž. Je už na každom z nás, aký typ aktivity si vyberieme. Ideálny je beh, ale ak niekomu vyhovuje bicykel, plávanie, futbal alebo iný druh aktivity, je to na každom z nás. Každý pohyb sa ráta.

Všetkého máme dostatok, okrem pohybu

,,Asi nikomu neunikla skutočnosť, že za posledné roky sa hýbeme stále menej a stále viac času venujeme počítačom a mobilným telefónom.“ – úryvok z knihy. Môže za to samozrejme aj usadlý spôsob života akým dnes žijeme. Veľa ľudí v dnešnej dobe má sedavé zamestnanie a keď prídeme domov väčšina z nás si sadne na gauč a s balíčkom chipsov v ruke pozerá televízor. Povedzme si, nie je to ideálny scenár pre náš mozog. Nedostatok pohybu a príliš kalorické jedlá zapríčinili epidémiu obezity. ,,To, čo kedysi predstavovalo najdôležitejšiu úlohu dňa počas väčšiny histórie ľudstva, sa stalo niečím, o čo sa dnes málokto z nás musí obávať.“ – úryvok z knihy. V dnešnej dobe sa nemusíme strachovať o dostatok potravy a či budeme mať čo jesť aj zajtra. Jednoducho stačí zájsť do potravín a kúpiť si toľko jedla koľko len budeme chcieť.

Mozog lovcov a zberačov

,,Od prechodu na poľnohospodársky spôsob života prešlo približne 10 000 rokov, čo sa môže zdať ako večnosť, no z biologického hľadiska ide o veľmi krátku dobu.“ – úryvok z knihy. Zoberme si ako sa ľudstvo zmenilo za posledných 200 rokov od industrializácie. Z pohľadu biológie ide o krátky okamih, ale nám sa môže zdať, že ide o vzdialenú minulosť. Radikálna zmena však nastala až po prvom pripojení sa na internet. Takmer všetko dokážeme robiť z pohodlia domova. Nakupovanie, zaobstaranie si potravy dokážeme jednoduchým ťuknutím na našom smartfóne. Samozrejme, žijeme v digitálnej dobe a s pokrokom technológií je nám to všetko umožnené, ale je to skutočne prospešné pre náš mozog? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že všetky tieto ,,výdobytky“ dnešnej doby nám síce zabezpečujú jednoduchší život ale na úkor pohybu. Takmer všetko dokážeme z pohodlia gauča, ale oproti našim predkom máme oveľa menej pohybu. ,,Hlavnou funkciou nášho tela je zabezpečiť, aby bol mozog v pohybe.“ – Thomas A. Edison. Naši predkovia na savane boli neustále v pohybe. Nežili usadlým spôsobom života a nesedeli celý deň na gauči. Ak si chceli zaobstarať jedlo museli loviť. Niekedy prešli aj niekoľko desiatok kilometrov aby ulovili korisť. Samozrejme my dnes už nemusíme behať, aby sme ulovili korisť, ale naše telo by malo zabezpečiť dostatočný pohyb pre náš mozog. ,,Za posledných 12 000 rokov sme sa totiž ako ľudia veľmi nezmenili. Náš životný štýl sa, naopak, zmenil na nepoznanie už len za posledných 100 rokov, nehovoriac o 12 000 rokoch“ – úryvok z knihy.

Pár slov na záver

Ako sme sa dozvedeli, mozog je veľmi zložitý a komplexný orgán v našom tele. Riadi všetky procesy a jeho správne fungovanie je nesmierne dôležité. Našou úlohou je mozgu zabezpečiť správnu výživu, vyhýbať sa alkoholu, drogám a iným škodlivým látkam, ktoré poškodzujú mozog. A v neposlednom rade, zabezpečiť dostatok pohybu pre jeho správne fungovanie. Nie len, že si tým zlepšíme pamäť, ale rovnako dosiahneme výrazné zlepšenie v mnohých oblastiach a dokonca budeme aj inteligentnejší.

Dúfam, že som vás týmito riadkami aspoň trošku motivoval, nie len ku kúpe novej knihy, ale aj k pohybu samotnému. Išlo mi najmä o to sprostredkovať tieto informácie širokej verejnosti. Nechcem tým nikoho nabádať, ak trpí napr. depresiou, aby prestal užívať lieky a venoval sa iba fyzickej aktivite. To nie je zámerom tohto článku. Ide mi najmä o poskytnutie informácii z tejto oblasti širokému publiku. Pohybu sa v médiách nevenuje toľko pozornosti ako farmakologickému priemyslu a nemá také široké zastúpenie a marketing. Preto chcem týmto článkom upozorniť na priaznivé účinky fyzickej aktivity na náš mozog a jeho správne fungovanie. Pohyb má pre naše telo množstvo výhod a viete čo je najlepšie? Je to zadarmo. Rozhýbte sa!

« predchádzajúci príspevok
Hľadáme kolegu/kolegyňu do ambulancie v Malackách
nasledujúci príspevok »
Zdieľanie priestoru - Ružinov Bratislava


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!