Kvalitatívny prístup a metódy vo vedách o človeku - konferencia

Akcia pre odbornú verejnosť

Akcia sa koná v dňoch od 23. 1. 2012 do 24. 1. 2012


Jedenásty ročník konferencie „Kvalitatívny prístup a metódy vo vedách o človeku“ na pôde Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave otvorí diskusiu o diverzite v spoločenských vedách. Zameria sa predovšetkým na tri tematické okruhy

  1. Kvalitatívny výskum a diverzita disciplín: Ako jednotlivé spoločenskovedné disciplíny definujú kvalitatívny výskum? Čo nás spája a čo naopak rozdeľuje? Ako sa s takouto diverzitou vyrovnávajú výskumníci a výskumníčky pôsobiaci/e v interdiscipli­nárnych výskumných tímoch?
  2. Diverzita ako predmet výskumu: Výskumy rôznych druhov minorít a ich inklúzie/exklúzie.
  3. Diverzita prístupov k spoločensko­vednému poznávaniu: Akým spôsobom zmysluplne kombinovať kvalitatívny a kvantitatívny prístup? Ako plánovať a následne realizovať štúdie so zmiešaným dizajnom?

Ako po iné roky, aj tentoraz uvítame nielen ústne príspevky a postery, prezentujúce empirické kvalitatívne štúdie, ale aj teoretické či metodologické úvahy. Uprednostníme príspevky, ktoré preukážu vysokú mieru reflektovania metodologického postupu. Konferencia je už tradične otvorená výskumníkom a výskumníčkam z rôznych spoločenskovedných disciplín, ale aj odborníkom a odborníčkam z praxe a študentom a študentkám.

Vyžiadané prednášky:

  • Csaba Szaló, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita, Brno: „Diverzita významů, perspektiv a interpretačních komunit: případ míst vzpomínání“
  • Marcia Worrell, Department of Psychology, Roehampton University: „Animating the Other: An illustration of issues and techniques for researching difference“
  • Jana Plichtová, Ústav výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied, Bratislava: „Kvalitatívna metodológia a problém teoretického zovšeobecnenia“
  • Andrew Wilkins, Department of Education, Roehampton University UK: „Consuming Diversity: the Commodification of British Education“

Zoznam sympózií:

  • Gabriel Bianchi: „Koľko improvizácie znesie kvalitatívny výskum“
  • Martina Hřebíčková: „Meziskupinový kontakt v středoevropských zemích“
  • Ondrej Kaščák: „Diverzita školskej kultúry vo výskumných perspektívach“
  • Zuzana Kiczková: „Kvalitatívne prístupy v rodovom výskume“
  • Miroslav Tížik: „Metodologické pasce pri skúmaní náboženstva“
  • Andrej Findor: „Skúmanie a umožňovanie sociálnej zmeny v rómskych spoločenstvách“
  • Radomír Masaryk: „Kvalitatívny výskum ako cesta ku zmene: aplikácie v pedagogickom kontexte“

Súčasťou konferencie bude workshop „Doing Different Kinds of Analysis“ pod odbornou garanciou Wendy Stainton Rogers, Faculty of Health & Social Care, Open University. Abstrakt workshopu je v sekcii „program“. Workshop bude viesť Marcia Worrell, Department of Psychology, Roehampton University.

Jazykmi konferencie budú slovenčina a čeština, niektoré prednášky a workshop budú v angličtine bez tlmočenia.

viac info: http://www.qakonference.cz/editorial

« predchádzajúci príspevok
Mezinárodní seminář psychomotoriky
nasledujúci príspevok »
Case management


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!