Slovenský inštitút pre psychotraumatológiu a EMDR (SIPE)
Európska spoločnosť pre traumu a disociáciu (ESTD)
Slovenská psychoterapeutická spoločnosť
Psychoterapeutická sekcia Psychiatrickej spoločnosti SLS
Vás pozývajú na seminár
Diagnostika a diferenciálna diagnostika disociatívnych porúch
pod vedením
Suzette Boon PhD.
holandskej klinickej psychologičky a psychoterapeutky, prezidentky Európskej spoločnosti pre traumu a disociáciu (ESTD), ktorá sa už mnoho rokov vo svojej praxi venuje disociatívnym poruchám a následkom ťažkej chronickej psychotraumatizácie a v Holandsku patrí k popredným odborníkom v tejto oblasti.
Seminár sa bude konať v Trenčíne 15.-17. 5. 2009
v budove Domu armády ODA – Kultúrne a metodické centrum, Hviezdoslavova 16.
Začiatok v piatok, registrácia o 14,30, seminár o 15,30.
Predpokladaný záver v nedeľu o 11,00.
Seminár je určený psychoterapeutom, psychiatrom, psychológom, prípadne iným odborníkom z pomáhajúcich profesií.
Máme prisľúbené pridelenie kreditov vzdelávacej akcii.
Seminár bude v angličtine, tlmočený do slovenčiny.
Účastnícky poplatok je 60 Euro, pre členov ESTD alebo SIPE 50 Euro.
Bankové spojenie: Slovenská sporiteľňa, č.ú.: 0273824443, kód banky 0900.
Do správy pre prijímateľa uveďte svoje meno-Boon.
Poplatok je potrebné uhradiť do 7.5. 2009.
V poplatku sú zahrnuté aj materiály z prezentácie a slovenský preklad komplexného diagnostického interview pre disociatívne poruchy IDDTS -Interview for Dissociative Disorders and Trauma related Symptoms (Boon, Draijer and Matthess, 2006).
Prihlášky považujeme za záväzné až po zaplatení seminárneho poplatku. Počet miest je obmedzený, budeme zohľadňovať poradie platieb.
Kontakt:
Slovenský inštitút pre psychotraumatológiu a EMDR (SIPE)
(Psychiatrická klinika FN Trenčín)
Legionárska 28
911 71 Trenčín
mobil Hana Vojtová: 0902 225 247
fax: 032/65 66 488
e-mail: sipe.info@gmail.com
Seminár je čiastočne sponzorovaný Európskou spoločnosťou pre traumu a disociáciu (www.estd.org)
Členom ESTD sa môžete stať za zvýhodnený ročný členský poplatok 10 Euro. Ak máte záujem stať sa členom ESTD, kontaktujte ma (H.V.)prosím na adrese sipe.info@gmail.com pre bližšie informácie o forme platby.
Členom SIPE sa môžete stať zaplatením ročného členského poplatku 10 EUR na uvedené číslo účtu.
Hana Vojtová
za SIPE
MUDr. Jozef Hašto, PhD – za SPS
MUDr. Jana Vranová – za PST sekciu PS SLS a SPS
Diagnostika a diferenciálna diagnostika disociatívnych a iných traumou podmienených porúch
2-dňový seminár
Top Referant Trauma Center , Altrecht, Brinkveld , Zeist, the Netherlands
Suzette A. Boon PhD, 1949, je klinická psychologička a psychoterapeutka. Pracovala aj ako výskumníčka na slobodnej Univerzite v Amsterdame (psychiatrickej klinike). Špecializuje sa diagnostiku, liečbu a výskum následkov komplexnej psychotraumatizácie.
Aktuálne pracuje ako supervízorka a psychoterapeutka v Top Referent Trauma Centre (TRTC) v Holandsku.
Preložila a validizovala holandskú verziu štruktúrovaného klinického interview pre DSM-IV - disociatívne poruchy (SCID-D) a PhD. získala v roku 1993za dizertačnú prácu “Mnohopočetná porucha osobnosti v Holandsku”. Publikovala niekoľko kníh, kapitol a mnoho článkov o diagnostike a liečbe disociatívnych porúch.
Nedávno vytvorila spolu s Draijer and Matthess nové diagnostické Interview pre disociatívne poruchy a traumou podmienené symptómy (Interview for Dissociative Disorders and Trauma-related Symptoms (IDDTS). Vytvorila aj manuál pre nácvik zručností u pacientov s komplexnými disociatívnymi poruchami.
Je zakladajúcou prezidentkou Európskej spoločnosti pre traumu a disociáciu (ESTD) a Medzinárodná spoločnosť pre traumu a disociáciu (The International Society for the Study of Trauma and Dissociation (ISSTD) ju ocenila viacerými cenami za jej príspevok k diagnostike, liečbe, výskumu a vzdelávaniu na poli disociatívnych porúch.
Chronické disociatívne poruchy (najmä disociatívnu poruchu identity -DID, disociatívnu poruchu bližšie nešpecifikovanú a depersonalizačnú poruchu) môžeme vnímať ako komplexné posttraumatické poruchy.
Napriek tomu, že už Pierre Janet sa významne zaslúžil o poznanie týchto porúch, boli (a stále sú) v psychiatrii zanedbávané. V posledných dvoch desaťročiach však záujem o poruchy podmienené traumatizáciou rastie.
Disociatívne poruchy nie je jednoduché diagnostikovať. Dôvodov je niekoľko:
Následkom nedostatočného rozpoznania disociatívnej symptomatiky môžu títo pacienti stráviť mnoho rokov v systéme zdravotnej starostlivosti, často s rôznymi diagnózami, bez toho, aby boli liečení pre ich hlavné problémy.
V prvej časti seminára sa zameriame na všeobecný prehľad disociatívnych porúch a iných porúch súvisiacich s traumou, ako je komplexná PTSP a somatoformná disociácia. Pozrieme sa na klinickú fenomenológiu disociatívnych porúch v MKCH 10 a DSM-IV. Budeme hovoriť o skríningových nástrojoch, ako je DES (Škála disociatívnych zážitkov) a SDQ-20 (Škála somatoformnej disociácie); SCID-D. Predstavím nový nástroj – Interview pre disociatívne poruchy a traumou podmienené symptómy – angl. Interview for Dissociative Disorders and Traumarelated Symptoms (IDDTS, Boon, Draijer and Matthess, 2006). Toto interview sme vytvorili v rokoch 2005-2006 ako doplnok k SCID-D alebo namiesto SCID-D. Pozostáva z niekoľkých sekcií – 1) somatoformná disociácia, 2) komorbidita u DID, 3) symptómy komplexnej PTSP, 4) psychoformná disociácia. Pre ilustráciu použijem video nahrávky.
V druhej časti seminára sa zameriam na diferenciálnu diagnostiku (poruchy osobnosti, psychotické poruchy, poruchy nálady). Špeciálne sa zameriam aj na problematiku interview s adolescentami.
Cieľom seminára je, aby účastníci boli schopní rozpoznať a rozlíšiť disociatívne poruchy uvádzané v MKCH-10 a DSM-IV a aby sa zvýšilo ich povedomie o iných komplexných poruchách podmienených traumou, ako aj ich uvedomenie si problémov diferenciálnej diagnostiky. Naučia sa používať polo-diagnostické interview IDDTS, aj s adolecentami
Publikácie (výber relevantnej literatúry pre daný seminár):
Boon, S & Draijer, N. (1991). Diagnosing Dissociative Disorders in the Netherlands. A pilot study with the Structured Clinical Interview for DSM-III-R dissociative Disorders. American Journal of Psychiatry, 148, 458- 462.
Boon, S. & Draijer, N. (1993a). Multiple Personality Disorder in The Netherlands. A clinical investigation of 71 patients", American Journal of Psychiatry, 150 (1993a) 3: 489-494;
Boon, S. & Draijer, N. (1993b). Multiple Personality Disorder in the Netherlands. (Amsterdam: Swets & Zeitlinger, 1993b);
Boon, S. & Draijer, N. The Differentiation of Patients with MPD or DDNOS from patients with a cluster B Personality Disorder", DISSOCIATION, 6, 2/3, 126-135.
Boon, S & Draijer, N. (1995) . Screening en diagnostiek van dissociatieve stoornissen. Lisse/Amsterdam Swets & Zeitlinger
Draijer, N & Boon, S. (1999). The Imitation of Dissociative Identity Disorder. Patients
at risk; therapists at risk. The Journal of Psychiatry and Law, 27, fall-winter.
« predchádzajúci príspevok Úvod do arteterapie - KE | nasledujúci príspevok » Pošlite 2percentá z dane Lige za duševné zdravie |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!