Kto z nás môže povedať, aký je skutočný svet? Vzhľadom k svojmu životu a skúsenostiam nepochybne každý. Ale skúsme byť objektívni. Aj keď sa objektivita nedá dosiahnuť, dá sa k nej priblížiť.
Ak sa zbavíme predsudkov (stereotypyzovaných vzťahov k okoliu a veciam) môžeme sa aspoň v určitej miere priblížiť k pravde. Odhaliť realitu je ťažké najmä preto, že každý z nás počas výchovy a socializácie získal určité uhly pohľadu na svet v ktorom žije. Teda vonkajší svet je model nášho vnútorného sveta.
Dnes ale čoraz viac rastie podieľ médiíí (najmä masových ako televízia, internet, bulvárna tlač, virtuálna realita, prípadne rozhlas) na tvarovaní nášho povedomia o svete v blízkom, či vzdialenom okolí. Dôležitú úlohu v procese osvojovania si informácií z médií zohráva naša aktivita/pasivita. Čoraz viac rastie význam mediálnej výchovy, kritického vnímania médií a informačnej gramotnosti. Budte aktivni a racionálne skeptickí k informáciám z médií, ktoré nás oblopujú každý deň.
Vyhraďme si právo neveriť všetkému čo je nám podávané, nech je to akokoľvek zabalené.
« predchádzajúci príspevok strach, nedôvera, tréma, bloky | nasledujúci príspevok » 22. český a slovenský neurologický zjazd |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!