Cieľ tohto workshopu je ukázať dospelého ČLOVEKA v pozadí utrpenia, ktorému „sa prihodilo, že je chorý“, že stráda, ktorý je dôvodom našej starostlivosti. Bez toho, aby sme si ako pomáhajúci uvedomili svoje straty, bolesti a smútenie, nemôžeme takéhoto človeka sprevádzať. Náš kontakt nebude možný.
8 hodín teoretického a sebaskúsenostného vzdelávania.
Úvod do témy – vymedzenie pojmov, história paliatívneho hnutia.
Pacient / klient paliatívnej starostlivosti – životné zmeny, potreby, identita.
Sprevádzanie a komunikácia v paliatívnej starostlivosti – špecifiká, „signály z hĺbky“, podmienky sprevádzania, starostlivosť o seba.
Eutanázia vs. paliatívna starostlivosť, smútenie, smútkové poradenstvo – vnímanie smrti, zabudnutý význam rituálov.
Úloha psychológa v tíme paliatívnej starostlivosti.
Práca s dobrovoľníkmi v paliatívnej starostlivosti.
Pre koho je workshop určený:
Psychológovia/psychologičky, psychoterapeuti/psychoterapeutky, psychiatri/psychiatričky, liečební pedagógovia/pedagogičky, sociálni pracovníci/pracovníčky, ľudia z pomáhajúcich profesií.
Odporúčanie: Paliatívna starostlivosť je miestom podpory kvality života do posledného výdychu a ľudskej prítomnosti v nádeji i smútení. Je miestom účasti na živote sprevádzaných. Je oblasťou, ktorá láka pomôcť naplniť potreby jej klientov, zároveň vzbudzuje rešpekt jedinečnosťou prežívania konca života.
V ponúkanom workshope budeme hovoriť o prežívaní choroby a smrti, aj o strate a smútku. Nie je možné, aby sme sa v procese výuky nekonfrontovali s vlastnou smrteľnosťou, či so smrťou našich blízkych. Odporúčam preto zvážiť účasť záujemcom, ktorí v ostatných 3 rokoch zažili úmrtie blízkeho príbuzného či priateľa, prípadne tým, ktorí bojujú s vlastným závažným ochorením alebo sa aktuálne starajú o blízkeho so závažným ochorením.
Cena 55,- Eur.
Viac info TU:
http://terrainweb.sk/?mec-events=paliativna-starostlivost-workshop
Lektorka:
Mgr. Mária Hatoková, PhD. vyštudovala psychológiu na Fakulte humanistiky Trnavskej univerzity a v roku 2001 absolvovala certifikovaný Základný hospicový seminár pod vedením Dr. Elisabeth Pie Soboty z Rakúska. Tri roky školila v rámci školiaceho tímu pri Hospici Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi dobrovoľníkov a zdravotnícky personál pracujúci s dlhodobo chorými a zomierajúcimi v zariadeniach Arcidiecéznej charity Košice. Od roku 2003 sa venuje školeniu a supervízii dobrovoľníkov DS Vŕba pôsobiacej v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Od roku 2006 podieľa na vzdelávaní a supervízii dobrovoľníkov a zdravotníckeho personálu ďalších zariadení, kde sa starajú o ťažko chorých/zomierajúcich. Je certifikovanou Gestalt terapeutkou a akreditovanou supervízorkou.
V prípade záujmu zabezpečíme KREDITY pre Slovenskú Komoru Psychológov.
« predchádzajúci príspevok Kazuisticko-supervízny nadstavbový kurz práce s terapeutickými kartami | nasledujúci príspevok » Rodinná doska – workshop |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!