Filiálna terapia je výnimočne upravená a praktizovaná na klienta orientovaná terapia hrou. Filiálna terapia je alternatívna metóda na liečenie problémov detí, pri ktorej rodič vystupuje ako spojenec v terapeutickom procese a stáva sa primárnym terapeutickým činiteľom (Landreth, 1991). Jej cieľom je vylepšiť vzťah medzi rodičom a dieťaťom, ďalej vytvoriť pre dieťa akceptujúce prostredie, v ktorom môže naplno vyjadriť svoje pocity a myšlienky, a zvýšiť schopnosť rodiny navzájom komunikovať, zvládať a riešiť problémy tak, aby v budúcnosti boli samostatnejší a úspešnejší v ich riešení (VanFleet, 1994).
Jedná sa o špeciálny druh terapie hrou, kde dospelý – obyčajne rodič – absolvuje hrové stretnutia s vlastným dieťaťom alebo deťmi. Každé dieťa v rodine má hrové stretnutie raz týždenne, pričom špeciálne trávi čas s rodičmi. Musí sa opakovať vždy v rovnakom čase. Terapeut rodiča trénuje pár týždňov, aby nadobudol potrebné zručnosti v terapii hrou. Následne ho podporuje v priebehu celého terapeutického procesu vo forme supervízií. Trénovaní môžu byť obaja rodičia (alebo rodič a partner), pričom ktorýkoľvek z nich môže viesť hrové stretnutia s deťmi. Zvládnutie filiálnej terapie obyčajne trvá 3 mesiace (Landreth, 1991).
Veľa detí nemá uspokojené emocionálne potreby, pretože ich rodičia o nich nevedia alebo im chýbajú zručnosti potrebné k efektívnej interakcii s deťmi na emocionálnej úrovni (Schuman, 2002). Ako sme spomínali, deti komunikujú prostredníctvom hry, je to ich prirodzený jazyk. Ak rodičov naučíme porozumieť tomuto jazyku hry a zároveň aj to, ako hru terapeuticky využívať, bariéry medzi rodičmi a deťmi sa zmenšia, príp. zmiznú. Symbolickú funkciu hry využíva filiálna terapia aj preto, že dieťaťu dáva možnosť na sebavyjadrenie, odreagovanie a zmierenie citového napätia (Langmeier, Balcar, Špitz, 2000). Učí deti byť zodpovednými, vybrať si spôsob hry a zároveň prijímať dôsledky, ktoré z toho pre ne vyplývajú.
A čo je možno najdôležitejšie, dieťaťu je formou filiálnej terapie venovaná sústredená pozornosť od osoby (rodiča), ktorá je pre neho emocionálne významná. To podporuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom a navyše dáva príležitosť k objasneniu vzájomných komunikačných nedorozumení (Guerney, et. al.; Sweeney in Schuman, 2002 ).
Filiálna terapia je primárne určená pre deti. Spoločne so zmenou dieťaťa však dochádza aj k zmene rodiča. V literatúre sa z tohto dôvodu uvádzajú osobitne ciele pre deti aj pre rodičov.
Risë VanFleet (1994, str.3) uvádza tieto:Všeobecne je cieľovou skupinou pre FT to isté vekové obdobie, ako pre terapiu hrou. Znamená to, že FT je najvhodnejšia pre deti vo veku 3 až 10, resp. 12 rokov (VanFleet, 1994). Existujú aj verzie FT špeciálne prispôsobené pre staršie deti a adolescentov (pozri Packman, Solt, 2004).
Uplatnenie filiálnej terapie je vhodné pre rôzne sociálne, emocionálne, ako aj behaviorálne problémy detí (VanFleet, 1994). Opodstatnenosť a oprávnenosť použitia tohto druhu terapie u detí bola dokázaná viacerými výskumnými štúdiami v prípadoch, akými sú úzkosť, depresia, reakcia na traumu, bojazlivosť, chronická choroba, problémy s nadviazaním rovesníckych a priateľských kontaktov, agresívne prejavy, odmietanie školy, školské problémy, enuréza. Filiálna terapia má však dôležitý prínos aj pre prevenciu (VanFleet, 1994). Je vedecky dokázané (Rennie, Landreth, 2000), že posilňuje interakciu medzi rodičom a dieťaťom, učí rodičov nadobúdať efektívne rodičovské zručnosti, znižuje rodičovský stres, čím dopomáha k pokojnejšej atmosfére v rodine a tým zdravšiemu prostrediu pre harmonický vývin dieťaťa. Preukázaná je (Bavin-Hoffman, Jennings, Landreth, 1996) aj následná zvýšená citlivosť rodičov voči svojmu dieťaťu v zmysle jeho lepšieho pochopenia, čím sa predchádza rôznym komunikačným a iným nedorozumeniam v rodine. Vzhľadom na to, že filiálna terapia má z tohto dôvodu široké uplatnenie (najmä v rodinnom poradenstve a terapii), bude jednoduchšie vymedziť prípady, v ktorých je nevhodná.
« predchádzajúci príspevok Náhľad na vzťahy v systémoch | nasledujúci príspevok » Terapia hrou |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!