Slovenskí filmári s mentálnym postihnutím známi aj v zahraničí.


I keď je informovanosť o problematike mentálneho postihnutia medzi mladými ľuďmi lepšia v porovnaní s minulosťou, stále je nedostačujúca.

Túto situáciu sa snaží zlepšiť občianske združenie Bol raz jeden človek, ktoré okrem rôznych voľnočasových aktivít pre ľudí s mentálnym postihnutím a s poruchou autistického spektra, informuje verejnosť o tejto problematike prostredníctvom krátkych videofilmov (TV Rojko). Zaujímavé na Televízii Rojko je, že filmový štáb tvoria samotní ľudia s mentálnym postihnutím (kameramani, reportéri, technici a herci). Venujú sa predovšetkým reportážam, ale majú za sebou i nakrútenie informačného či reklamného spotu. A nie len to. V ich najnovšom projekte „Feel the film!“ predstavujú rôznych mladých ľudí s postihnutím, ktorí môžu byť inšpiráciou a pozitívnym príkladom pre iných – napr. Michal, venujúci sa cyklistike, Andrej a jeho vzťah k fotografovaniu, Martin reportér...

„Snažíme sa o pozitívnu prezentáciu ľudí s mentálnym postihnutím a s autizmom prostredníctvom krátkych videí nakrútených samotnými ľuďmi s postihnutím. Vďaka videotvorbe (príprava a nakrúcanie videí) dochádza u nich prirodzeným a atraktívnym spôsobom k získavaniu nových poznatkov, rozširuje sa im slovná zásoba, zlepšuje pamäť, koncentrácia, eliminuje nevhodné správanie, učia sa kooperácii, zvládať časovú záťaž atď. Okrem toho naši filmári počas nakrúcania spoznávajú nových ľudí, dostanú sa na zaujímavé miesta. I keď vytvorenie jedného videa je pre nás časovo veľmi náročné, keďže ľudia s mentálnym postihnutím vyžadujú individuálny prístup a majú svoje „tempo“, máme nesmiernu radosť z každého videa.“, povedal Róbert Oreský, koordinátor Televízie Rojko.

O pozitívnej odozve verejnosti na videofilmy tvorené ľuďmi s mentálnym postihnutím  svedčia nie len filmárske ocenenia na festivaloch v zahraničí, ale aj verejné prezentácie, ktoré sa dokonca stali inšpiráciou pre pracovníkov s mládežou v zahraničí.

„Je to je pre mňa inšpirácia ako viac zapojiť deti s postihnutí do celoročnej činnosti nášho pionierskeho oddielu“  vyjadrila sa po prezentácií projektu pani Zavadilová z Českej republiky.

„Takáto podpora je nie len užitočná, ale aj nevyhnutná – umožňuje aj ľuďom s mentálnym postihnutím viesť život tak normálny ako je len možné a napomáha k ich rozvoju“ uviedla ďalšia z účastníčok, Andrea Balsan z Rumunska.

Projekt Feel the film! podporil Fond T-Mobile Slovensko, a.s. Nadácie Pontis.

Viac o občianskom združení Bol raz jeden človek a jeho aktivitách sa môžete dozvedieť na www.bolrazjedenclovek.sk alebo na www.facebook.com.

« predchádzajúci príspevok
Rodinne a ine konstelacie
nasledujúci príspevok »
Neuropsychologia v praxi


Vložte diskusný príspevok

Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!