Drogová závislosť ako choroba
Drogová závislosť ako choroba je projekt cielený na ľudí injekčne užívajúcich drogy. Projekt reaguje na všeobecný mýtus, že na liečbu drogovej závislosti stačí pevná vôľa. Doteraz bol k dispozícií približne 600 ľuďom. Rada by som sa s vami podelila o mýty o drogovej závislosti, ktoré sme vypozorovali.
Rozhovorov na tému o drogovej závislosti nie je nikdy dosť. Najmä, ak pomáhajú objasniť tento zložitý fenomén. My sme sa o drogovej závislosti v bratislavských uliciach mohli rozprávať vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Západoslovenskej energetiky v nadácii Pontis.
Počas rozhovorov sme sa venovali rôznym témam. Napr.: vplyv rituálov na liečbu drogovej závislosti, znaky drogovej závislosti, neurobiologické aspekty užívania drog a pod. Články o týchto témach sú zrozumiteľnou formou uverejnené na stránkach OZ Odyseus. Súčasťou príspevku sú aj názory ľudí injekčne užívajúcich drogy na dané témy. (http://www.odyseus.org/index.php?option=com_content&view=article&id=121:drogova-zavislos-ako-choroba&catid=40:novinky&Itemid=156 ).
Rada by som sa s Vami podelila o naše nové poznatky, ku ktorým sme vďaka realizácii projektu dospeli.
Ľudia injekčne užívajúci drogy, ktorí boli zapojení v projekte vedia na sebe a svojich známych rozpoznať závislosť najmä cez abstinenčné syndrómy. Drogová závislosť má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 6 znakov (abstinenčný syndróm, vznik tolerancie, neodolateľná chuť na drogy, ťažkosti v kontrole užívania, zanedbávanie iných záujmov a pokračovanie v užívaní napriek problémom). Ľudia zapojení v projekte poznali len 3 znaky: abstinenčný syndróm, chuť na drogu, rast tolerancie.
Ľudia injekčne užívajúci drogy, ktorí boli zapojení v projekte sú ochotní prijať „diagnózu“ drogovej závislosti aj od odborníkov a odborníčok, ktorí nemajú medicínske/adiktologické vzdelanie. V ich živote je bežné, že o ich diagnóze rozhodujú odborníci, ktorí riešia iné problémy v ich živote aj na úkor porušovania práv. Napr.: otcovi dieťaťa, ktoré žije v detskom domove dala riaditeľka ultimátum, že ak do 5 rokov nezačne liečbu drogovej závislosti, bude jeho dieťa ponúknuté na adopciu. Otec tým stratí rodičovské práva. Konkrétny klient nevnímal túto situáciu ako porušenie jeho rodičovských práv.
Ľudia injekčne užívajúci drogy, ktorí boli zapojení v projekte nemali žiadne vedomosti o neurobiologických aspektoch vplyvu drog. Informácia o zmenách vo vylučovaní dopamínu počas dlhodobého užívania drog, bola jednou z najzaujímavejších tém. Mnohí by uvítali zrozumiteľnou formou získať takéto informácie počas liečby, pretože im pomáhala pochopiť komplikácie, ktoré nastávajú po detoxe.
Pre väčšinu ľudí injekčne užívajúci drogy, ktorí boli zapojení v projekte je prekonanie abstinenčného syndrómu otázkou pevnej vôle. Preto pokiaľ prestávajú s drogami bez pomoci lekárov/adiktológov riskujú vážne poškodenie zdravia. (napr.: snažia sa prestať s užívaním heroínu počas tehotenstva bez podpornej liečby, čím riskujú poškodenie plodu, nemajú v čase samo-detoxifikácie pri sebe nikoho, kto by v prípade potreby volal lekársku pomoc). Zároveň nepoznajú tzv. post-akútny abstninečný syndróm, čo zvyšuje riziko návratu k užívaniu drog po zvládnutí samo/detoxu.
Pre ľudí, ktorí injekčne užívajúci drogy a boli zapojení v projekte bolo oslobodzujúce spoznať fenomén relapsov a recidív (teda návratov k drogám). Podľa George Kooba z výskumného inštitútu v La Jolla v Kalifornii až „80% ľudí so závislosťou, ktorí opustia detoxifikačný program, sa k užívaniu drog vráti do roka. Len asi 20% dokáže abstinovať po absolvovaní detoxifikačného programu.“ Pričom 2/3 všetkých relapsov sa objavia počas prvých 90 dní. Toto zistenie spojené s plánom prevencie recidív patrilo k najužitočnejším. Pre mnohých je návrat k užívaniu spájaný len s pocitmi osobného zlyhania. Nepoznali fakty, ktoré hovoria o návratoch k užívaniu drog a nevedeli sa im brániť. Veľký význam videli v tvorbe osobného plánu prevencie recidív počas liečby. Bolo im ľúto, že sa väčšinou s prevenciou recidív počas liečby nestretli.
Menšia časť ľudí injekčne užívajúci drogy, ktorí boli zapojení v projekte pripustila, že ich návrat k drogám mohlo spôsobiť nezvládnutie rituálnej zložky závislosti, ktorá zatiaľ nepatrí k diagnostickým kritériám drogovej závislosti.
Vložte diskusný príspevok
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!