Keďže sa blížia voľby (no nielen preto) vám chceme ponúknuť bezpečný priestor pre otvorený dialóg o témach, ktoré vás zaujímajú- priestor pre zdieľanie názorov, otázok a pocitov, ktoré môžu byť aj politicky nekorektné.
POPI-Slovensko- Inštitút Procesorientovanej Psychológie www.processwork.sk
vás pozýva na facilitované fórum na tému
KTO MÁ V MOCI MOJU MOC...?
Otvorené fórum o moci a zodpovednosti vo verejnom či osobnom živote
7. mája 2010
v Bratislave, Heydukova 1, 17:20- cca 19:30-20:00
Facilitátori/ky: Mgr. Ing. Jana Kašáková,
Mgr. Boris Sopko,
Mgr. Brigit Trimajová,
Keďže sa blížia voľby (no nielen preto) vám chceme ponúknuť bezpečný priestor pre otvorený dialóg o témach, ktoré vás zaujímajú- priestor pre zdieľanie názorov, otázok a pocitov, ktoré môžu byť aj politicky nekorektné. Nekladieme si za cieľ hľadať len riešenia či harmonické spolunažívanie, ale ponúknuť priestor, v ktorom má miesto všetko, čo je k danej téme patrí, je autenticky prežívané, alebo čo je aj vo verejnom priestranstve skryto či otvorene prítomné.
Ponúkané špecifické témy facilitovaného fóra:
- Moc- jej svetlé aj temné stránky- Využívanie a zneužívanie moci – v rôznych kontextoch- osobnom, politickom, pracovnom.. - Uvedomovanie si moci a bezmoci- koľko jej máme? - Moc a osobná či spoločenská zodpovednosť. Atď.. (tému vyšpecifikujú účastníci)
Pozývame všetkých ľudí rozličného názorového spektra, národnosti, etnickej príslušnosti, sexuálnej orientácie, socioekonomického či iného statusu atď., ktorí sa zaujímajú o tému.
OTVORENÉ FÓRUM je skupinový formát využívajúci facilitačné metódy procesorientovanej psychológie a je založený na princípe hlbokej demokracie, ktorý hovorí, že skupiny a komunity môžu nachádzať porozumenie, zmysluplnejšie vzťahy či udržateľnejšie riešenia , ak je daný priestor a ocenenie všetkým názorovým pozíciám, pohľadom, pocitom či úrovniam prežívania- väčšinovým aj menšinovým, a ak je umožnená ich vzájomná interakcia pod facilitáciou, vrátane pozícií a pocitov, ktoré sú často považované za extrémne či bolestivé.
PRIHLÁŠKA A INFORMÁCIE:
Andrej Jeleník, email: andrej.jelenik@gmail.com , tel.: +421 907 460 058
Miesto: Psychologické centrum, Heydukova 1, Bratislava
V dôsledku priestorových obmedzení je počet účastníčok/kov limitovaný, rozhodovať bude poradie prihlášky.
Registrácia v piatok 7.5.2010 od 17.00, začiatok fóra o 17:20, predpokladané ukončenie o cca 19:30-20.00 hod.
Cena: Symbolické 2,-€ splatné na mieste.
Čo môžete očakávať:
Každý skupinový proces je individuálny a závisí od potrieb a procesu účastníkov, štruktúra sa tiež mení podľa potrieb a vývoja skupiny, ak by sme však mali rámcovo opísať postup, zvyčajne sa začína „sortingom“- zhromažďujú sa pohľady či špecifické témy, o ktorých by chceli účastníci diskutovať, a skupina sa potom dohodne na jednej, ktorou začne.
Potom sú účastníci pozvaní vyjadriť svoje pohľady či skúsenosti s danou témou. Facilitátori/ky často na podporu a prehĺbenie dialógu zvýraznia a znázornia polarity, rozdielne názorové pozície či pohľady, ktoré v diskusii zaznievajú ako „roly“ v skupine, čo pomáha ľahšie s nimi interagovať a účastníci majú možnosť podľa potreby do nich vstupovať či vystupovať a viesť dialóg z pozície „rolí“. Môžu tiež identifikovať a znázorniť pozície či roly, ktoré ešte nie sú reprezentované a mali by.
Keďže roly slúžia len na prehĺbenie témy a dialógu, proces prirodzene v momente, kedy už nie sú potrebné prechádza do autentickej osobnej komunikácie a zdieľaniu na osobnej rovine.
Úlohou facilitátorov/iek je hlavne ponúkať bezpečný rámec pre všetkých, podporovať vyjadrenie všetkých pozícií, prehlbovať dialóg a pomáhať spracovávať „horúce miesta“, kde nastáva napätie či konflikt.
Otvorené fórum využíva rôzne komunikačné štýly- niektorí ľudia preferujú racionálny štýl, niektorí emočný, niektorí radi hovoria, niektorí majú radšej ticho, budeme sa snažiť dať priestor všetkým.
Informácie o metóde a príklady aplikácie nájdete napríklad v článkoch Max Schupbach: Pankáči, polícia, obyvatelia a závislí od alkoholu či drog na otvorenom fóre v Zurichu http://www.processwork.sk/clanky/forumzurich.htm alebo Max Schupbach: Kto je vinníkom- organizačný rozvoj vo väznici http://www.processwork.sk/clanky/org_rozvoj.htm
« predchádzajúci príspevok Psychoterapeutická práca s depresívnym a suicidálnym klientom/pacientom | nasledujúci príspevok » Rodinné väzby: Väzba je viac ako vzťah |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!