Byť postihnutý nemusí vždy znamenať byť pasívny a odkázaný na pomoc druhých. Aby sa človek mohol aktívne zapojiť do komunity, v ktorej žije a bol v nej užitočný, nie je dôležité či má alebo nemá postihnutie. Dôležité je, či sa chce zapojiť a či má na to vytvorenú príležitosť.
O tom, že pomáhať sa dá i napriek tomu, že má človek postihnutie, presviedča svoje okolie skupina mladých ľudí s mentálnym postihnutím z občianskeho združenia OZ Bol raz jeden človek. S iniciatívou vytvoriť dobrovoľnícky program, ktorý by umožnil ľuďom s mentálnym postihnutím pomáhať svojmu okoliu prišla pred pár rokmi Helena Kusá (zakladateľka OZ Bol raz jeden človek) potom, čo sa so svojim kamarátom s postihnutím rozhodli venčiť psa z útulku. Od vtedy sa do dobrovoľníckeho programu zapojilo viac ako 20 ľudí s postihnutím (mentálne postihnutie, Downov syndróm, Aspergerov syndróm).
Cieľom programu nie je len umožniť ľuďom s postihnutím zažiť pocit užitočnosti, aktívne a zmysluplne tráviť svoj voľný čas, ale i ukázať okoliu, že i človek s postihnutím napriek svojmu handicapu môže v rámci svojich možností dobrovoľnícky pomáhať.
Okrem upratovania a čistenia parkov, natierania detských preliezok, nakupovania pre starších ľudí, venčenia opustených psov z útulku sa „špeciálni“ dobrovoľníci zapojili aj do vysádzania stromčekov v Horskom parku. Medzi posledné akcie patrilo čistenie brehov Moravy, lesa a turistických trás v okolí zrúcaniny hradu Devín.
Projekt „Mobilní dobrovoľníci“, v rámci ktorého ľudia s postihnutím dobrovoľnícky pomáhajú svojmu okoliu, sa realizuje vďaka programu T-Mobile pomáha komunite, založenom v Nadácii Pontis.
OZ Bol raz jeden človek
Občianske združenie OZ Bol raz jeden človek vzniklo v roku 2006 z iniciatívy študentov a absolventov Katedry pedagogiky mentálne postihnutých a Katedry liečebnej pedagogiky ako združenie na podporu samostatnosti, integrácie a sebarealizácie ľudí s mentálnym postihnutím a ľudí s autizmom. Cieľom združenia je búranie hraníc medzi ľuďmi s postihnutím a bez, prostredníctvom hľadania a vytvárania rôznych možností sociálnej integrácie a prostredníctvom zvyšovania informovanosti verejnosti o tejto problematike. OZ Bol raz jeden človek prevádzkuje prvý slovenský informačný portál o problematike mentálneho postihnutia a autizmu (www.rojko.sk) a prvú internetová televízia TV Rojko, na tvorbe ktorej sa podieľajú ľudia s mentálnym postihnutím a s autizmom ako redaktori, kameramani, reportéri (www.tvrojko.sk).
« predchádzajúci príspevok bez názvu | nasledujúci príspevok » bez názvu |
Do diskusie môžu prispievať len zaregistrovaní užívatelia. Zaregistrujte sa prosím!