Autor príspevku: Katarína Mihinová
Kontakt: probstovaapost.cz
Dátum pridania: 7. 9. 2024
Zdrojová stránka: http://www.i-psychologia.sk/view-5779.php

Základy poradenskej a psychoterapeutickej práce s deťmi a dospievajúcimi - online

Seminár sa zameriava na kľúčové aspekty detského a adoslecentného vývinu a poskytuje teoretické a praktické nástroje pre odborníkov a odborníčky pracujúce s deťmi a ich rodinami. Budeme sa venovať teóriám a metódam, ktoré sú dôležité pre diagnostiku vývinových odchýlok a porúch, a ktoré pomáhajú pri rozhodovaní sa o vhodných intervenčných stratégiách.

Na seminári bude predstavený teoretický rámec vývinovej diagnostiky, poradenstva a psychoterapie. Zameriame sa na vývinové teórie vzťahovej väzby, temperamentové charakteristiky, neurovývinové teórie pre účely vývinovej diagnostiky a voľby vhodných intervenčných postupov. Predstavíme aj koncept mentalizácie, ktorý je kľúčový pre porozumenie prežívaniu dieťaťa a jeho okolia.

Preberieme aj možnosti a varianty poradenského a terapeutického „settingu“ s ohľadom na individuálnu prácu a/alebo rodinu. Dôležitou súčasťou seminára je diskusia nad konceptualizáciou terapeutických a poradenských prípadov. Budeme sa venovať rôznym možnostiam a typom terapeutických a poradenských prístupov, ktoré sú vhodné pre individuálnu prácu s dieťaťom ako aj pre prácu s celou rodinou. Zameriame sa na výhody a nevýhody oboch prístupov a na kritériá, podľa ktorých volíme vhodnú metódu.

Účastníci a účastníčky získajú praktické zručnosti potrebné pre aplikáciu týchto prístupov v reálnych situáciách s cieľom podporiť optimálny vývin a pohodu detí.

Seminár je súčasťou vzdelávacieho cyklu:

Psychoterapia a poradenstvo u detí a dospievajúcich

Cyklus 6 seminárov so zameraním na poradenskú a psychoterapeutickú prácu s deťmi a mladistvými budú viesť dve skúsené psychologičky a psychoterapeutky Kateřina Ingrová a Táňa Fikarová. Lektorky prinášajú do vzdelávania svoje rozsiahle skúsenosti z oblasti zdravotníctva a súkromnej psychoterapeutickej praxe. Témy vzdelávania taktiež dlhodobo vyučujú na univerzite a v rámci postgraduálneho vzdelávania.

Semináre sú rozdelené do veľkých klinických celkov, kde budú predstavené orientačné diagnostické postupy a konkrétne intervencie s ohľadom na vývinové obdobia klientov/pacientov:

1. Základy poradenskej a psychoterapeutickej práce s deťmi a dospievajúcimi (5.10.2024, rozsah 8 hod.)

2. Úzkostné poruchy (23.11.2024, rozsah 8 hod.)

3. Psychosomatické poruchy (15.12.2024, rozsah 8 hod.)

4. Disharmonický vývin osobnosti (8.2.2025, rozsah 8 hod.)

5. Poruchy správania a emócií u detí (termín bude upresnený)

6. Sebapoškodzovanie (termín bude upresnený)

Pri vzdelávaní budú lektorky vychádzať z Medzinárodnej klasifikácie chorôb (10. revízia). Teóriu doplnia kazuistikami z vlastnej praxe, vítané je aj aktívne zapájanie sa účastníčok a účastníkov vzdelávania do diskusií a zážitkových cvičení.

Semináre v rozsahu 8 hodín je možné absolvovať jednotlivo podľa tém (s osvedčením za daný seminár v rozsahu 8 hod.). Absolventi a absolventky všetkých 6 častí vzdelávania dostanú certifikát o absolvovaní celého cyklu v rozsahu 48 hodín.

CENA: 100 Eur/seminár

Cieľová skupina: Seminár je určený pracovníkom a pracovníčkam v pomáhajúcich profesiách – predovšetkým psychologičkám a psychológom prípadne študentkám a študentom psychológie.

LEKTORSKÝ TÍM:

PhDr. Táňa Fikarová, PhD. – vyštudovala psychológiu na FF MU. Päť rokov pracovala ako psychologička vo fakultnej nemocnici v Brne, kde získala skúsenosti s poradenstvom a psychoterapiou s deťmi aj dospelými. Dlhodobo sa venuje štúdiu a výučbe diagnostiky so zameraním na projektívne metódy. Aktuálne pôsobí ako odborná asistentka na Pedagogickej fakulte MU v Brne a externe spolupracuje s FSS MU, ako supervízorka projektivnychh psychodiagnostických metód spolupracuje s Psychiatrickou nemocnicou v Havličkovom Brode. Poskytuje supervíziu kolegom v oblasti psychodiagnostiky. Od roku 2010 má súkromnú psychologickú prax „Terapie pod Špilberkem“. Je členkou Rorschachovej spoločnosti. TAT sa venuje výskumne aj klinicky, spolueditovala monografiu Tematicko-apercepční test: interpretační perspektivy. 1. vyd. Nové Zámky: Psychoprof, s.r.o, 2012.

Mgr. Kateřina Ingrová – vedie súkromnú prax Terapie pod Špilberkem od roku 2012. Do psychologickej starostlivosti prijíma dospelých aj detských klientov. Má ukončený psychodynamický psychoterapeutický výcvik (Brněnský institut psychoterapie). Je členkou České asociace pro psychoterapii a absolvovala nadstavbový výcvik EMDR. Skúsenosti s psychodiagnostikou, poradenstvom a psychoterapiou získavala v priebehu pôsobenia v utečeneckom zariadení MV ČR Zastávka, Pedagogicko-psychologickej poradni v Břeclavi a Fakultnej nemocnici Brno, kde pracovala do roku 2021. Vo svojej práci sa dlhodobo venuje predovšetkým starostlivosti o klientov s psychosomatickými ťažkosťami. Externe spolupracuje s FSS MU, FF MU a Vzdělávacím institutem pro Moravu.

Kontakt:

Mgr. Katarína Mihinová, e-mail: katkaprobstova@gmail.com

ORGANIZÁTOR

Občianske združenie Artea ( www.arte-terapia.sk)