Autor príspevku: Katarína Mihinová
Kontakt: probstovapost.cz
Dátum pridania: 6. 6. 2012
Zdrojová stránka: http://www.i-psychologia.sk/view-2303.php
Systematický kurz muzikoterapie - obsadenéS Y S T E M A T I C K Ý K U R Z M U Z I K O T E R A P I E Ponúkame systematický kurz v muzikoterapii v rozsahu 200 hod. Kurz si kladie za cieľ zoznámiť účastníčky a účastníkov s muzikoterapeutickými prístupmi vychádzajúcimi nielen z psychoterapeutickej tradície, ale aj z prostredia neuro-rehabilitačnej aplikácie, špeciálno-pedagogickej a edukačnej intervencie. Jednotlivé semináre prinesú zážitkovou formou vhľad do muzikoterapeutickej prace lektorov a lektoriek, budú sa opierať o teoretické zázemie jednotlivých muzikoterapeutických modelov a o vlastnú sebaskúsenosť s ponúkanými muzikoterapeutickými metódami.
Mgr. Markéta Gerlichová Mgr. Anton Gúth Marek Hlosta Jiří Kantor Mgr., Mgr. Matěj Lipský Mgr. Tomáš Procházka PhDr. Jana Procházková Ivo Sedláček Mgr., MgA Zdeněk Šimanovský Iva Vostárková Termín Zahájenie kurzu bude začiatkom jesene 2012 (14.-16.9.2012) a bude prebiehať celý školský rok až do začiatku júna. Výučba kurzu je rozdelená do 10 víkendových stretnutí po 20 výukových hodín (pi: 17,00 – 21,00, so: 9,00 – 18,00, ne: 9,00 – 12,00) Ukončenie kurzu Kurz bude ukončený záverečnou obhajobou kauzistík. Absolventi a absolventky dostanú osvedčenie o absolvovaní kurzu. Kurz je garantovaný Sekciou muzikoterapie pri Českej psychoterapeutickej spoločnosti pri LSJEP a Muzikoterapeutickou asociaciáciou Českej republiky, plánuje sa akreditácia Slovenskou komorou psychológov pre tri z víkendových stretnutí (pod vedením M. Lipského, J. Procházkovej a Z. Šimanovského). Cieľová skupina Kurz je určený pre široký okruh záujemcov a záujemkýň z radov tzv. pomáhajúcich profesií (psychologické poradenstvo, školstvo, zdravotníctvo, psychoterapia, sociálna práca) ako aj pre tých a tie, ktorí by mohli muzikoterapiu využiť vo svojej praxi.
Prijímacie kritériá a prihláška Záujemci a záujemkyne pošlú ako prihlášku stručný, štruktúrovaný profesijný životopis a motivačný list v rozsahu cca list A4 do 13. augusta 2012 na adresu: katkaprobstova@gmail.com. Výberové konanie prebehne do konca augusta 2012 a prihlásení budú vyrozumení o prijatí/neprijatí do systematického kurzu. Výhodou je hra na hudobný nástroj a prax v odbore. Min. počet účastníkov a účastníčok je 15, max. 22. Miesto konania Bratislava Kurzovné Cena celého systematického kurzu je 800,- Eur a bude sa platiť v dvoch splátkach – na začiatku a v polovici kurzu. Je možné dohodnúť si individuálny splátkový kalendár. V cene je okrem organizačných nákladov a lektorného zabezpečenie hudobných nástrojov a pomôcok a metodické texty a články na CD.
Organizátor: Organizátorom kurzu je Mgr. Katarína Probstová za OZ Artewww.arte-terapia.sk, www.i-psychologia.sk), odborným garantom je Mgr. Mgr. Matěj Lipský a celým kurzom bude účastníčky a účastníkov sprevádzať Mgr. Anton Gúth. Kontakt pre otázky: Katarína Probstová, katkaprobstova@gmail.com, tel.: 0919 922282 ROZPIS A ANOTÁCIE JEDNOTLIVÝCH VÍKENDOVÝCH STRETNUTÍ
1. Mgr. Anton Gúth: Rozvoj individuálnej a skupinovej rytmiky prostredníctvom bubnovania 14.-16.9.2012 (možnosti rozvoja rytmického a hudobného vnímania vs. rozvoj človeka a skupiny) Rytmika – podporuje systém (tím, organizácia, jedinec), hra na bubny môže pomôcť porozumieť iným ľuďom, nájsť nové možnosti komunikácie a spolupráce v tíme a v organizácii, prostredníctvom hry sa ľudia lepšie spoznávajú, objavujú nový alebo skrytý potenciál, spoločný zážitok ľudí zbližuje, čím vedie k vzájomnej podpore a stimulácii, rozvíja tvorivosť, ktorá sa potom môže uplatniť aj v iných oblastiach (napríklad znižuje zábrany, dodáva odvahu robiť veci, ktoré sme predtým nikdy nerobili, vidieť v bežných aktivitách aj iné možnosti, objaviť iné funkcie predmetov, ale aj javov a procesov(). Na individuálnej úrovni teda môže rozširovať schopnosti a potenciál jedinca, ktorý môže využiť nielen na súčasnej ale aj budúcej pracovnej pozícii. Možné je pracovať s transferom objavených a odhalených schopností do riadenia, vedenia ľudí, pracovných procesov, s prenosom tvorivej skúsenosti do odbornej činnosti tak, že sa budú hľadať prieniky medzi hudbou a reálnou praxou...Pre organizáciu chaos meniť na systém a naopak prílišný, rigidný, nepružný systém inovovať o tvorivosť, otvorenosť, zmenu. · technika úderov a základné cvičenia na rozvoj telesnej rytmiky · práca s hlasom, dychom, pohybom · nácvik dvoch základných pulzácií - 3/4 a 4/4 · aplikácia a tvorba jednoduchých hier a sebareflexia · jednoduché rytmy · práca s rytmikou v skupine (vedenie skupiny, motivovanie skupiny, ...) Mgr. Anton Gúth - v Bratislave skončil štúdium Sociálnej práce na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského a špeciálne štúdium sociálnej psychológie zameranej na kolektívny manažment. Perkusie začal študovať v Paríži. Absolvoval ďalšie vzdelávanie so zameraním na hudobnú pedagogiku a muzikoterapiu na rôznych Európskych inštitútoch a v Rakúsku na Bodensee inštitúte u svetovo uznávaných lektorov. Organizuje hudobné projekty pre Európsku úniu, Nadáciu pre deti Slovenska, Nadáciu SPP, mesto Bratislava, US Embassy, .... ďalej rytmické workshopy, kurzy, koncerty na Slovensku a v zahraničí. Hrá v rôznych hudobných projektoch. Je zakladateľom a odborným garantom OZ Zvuky cez ruky, členom skupiny La3no Cubano.
2. Mgr. Mgr. Matěj Lipský: Muzikoterapia ako cesta k človeku 5. - 7. 10. 2012
Zážitkový kurz, ktorý vás nechá nazrieť do muzikoterapeutickej práce a prinesie inšpiráciu akým spôsobom konkrétne pracovať s klientom a hudbou. Kurz bude zameraný na témy vymedzenie muzikoterapie, jej definovanie vo vzťahu k odboru, vhľad do tvorby muzikoteraputického postupu, informácie o stanovení cieľov terapie ako aj o vedení dokumentácie. Zážitkovou formou vás zoznámi s metodikou Podpornej vývinovej muzikoterapie, ktorej autorom je samotný lektor. Mgr., Mgr. Matěj Lipský – psychológ, muzikoterapeut a špeciálny pedagóg. Pracuje ako muzikoterapeut v Detskom centre, v integračnej materskej škole, v súkromnej praxi a ako hudobný supervízor v Diagnostickom ústave sociálnej starostlivosti a DSS. Je spoluautorom knihy Základy muzikoterapie (Grada 2009), predsedom Českej muzikoterapeutickej asociácie a konateľom pre WFMT (Svetovú federáciu muzikoterapie) za Českú republiku. 3. Mgr. Markéta Gerlichová: Muzikoterapia ako cesta k svojmu JA 9. - 11.11. 2012 Seminár bude zameraný predovšetkým na psychosomatické aspekty vnímania hudby na naše "Ja". Hľadajme ako lepšie vnímať a viac počuť. A ako sa dá hudobne vyjadriť cez hudbu. Poďme nachádzať svoje vlastné myšlienky a nápady, ktoré môžeme zahrať na rôzne hudobné nástroje, vyspievať, alebo aj inak vyjadriť. Tvorivosť v nás oživuje naše vnútorné sily a vedie nás k uvedomovaniu si samých seba Poďme byť hraví a bezstarostní. Nechajme prebudiť svoje telá, hlasy a pozitívne predstavy. Poďme sa hudbou nechať viesť k nášmu najhlbšiemu "Ja". · prežívanie hudby (či už aktívnou alebo receptívnou formou) · práca s hlasom a dychom v súvislosti s cvičením a uvoľňovaním tela. · Predstavenie muzikoterapeutickej metódy Ikapus · kazuistiky muzikoterapeutickej práce. Mgr. Markéta Gerlichová – pracuje viac ako 15 rokov na Klinike rehabilitačného lekárstva 1. Lekárskej fakulty UK v Prahe ako fyzioterapeutka, špeciálna pedagogička a muzikoterapeutka. S pacientmi po úrazoch mozgu pracuje v rámci denného stacionára kliniky ako členka multidisciplinárneho tímu KRL VFN. Pôsobí aj ako odborná asistentka 1. LF UK a vyučuje študentov medicíny, fyzioterapie a ergoterapie. Cielene sa venuje muzikoteraputickej práci v rámci terapeutických skupín dospelých ľudí a detí, zameraných na najrôznejšie problémy klientov, lektoruje kurzy muzikoterapie. Je členkou Českej Orffovej spoločnosti, ČAMAD (Česká Asociace Muzikoterapie A Dramaterapie), CZMTA (České muzikoterapeutické asociace), v roku 2009 bola zvolená za delegátku ČR do EMTC (Európska konfederácia muzikoterapeutov). 4. Ivo Sedláček , Marek Hlosta: Hudba ako tvorivý nástroj v muzikoterapii 30.11.-2.12. 2012
Seminár ponúkne možnosť prežiť si rôzne formy hlbokého pôsobenia hudby na celé spektrum osobnosti - od jemných a povznášajúcich až po nesmierne energické a dynamizujúce; zoznámenie s rôznymi formami tvorivej práce s hlasom, spoločným súznením a pohybom. K dispozícii bude celý rad unikátnych hudobných nástrojov, z ktorých mnohé možno považovať za jedinečné exempláre. Seminár otvorí aj možnosti práce v jemnejších tvorivých rovinách: budete môcť objavovať cesty ako sa sami "naladiť" na svojich klientov alebo poslucháčov a ako sa pokúsiť zaznieť hudbu, ktorá spontánne plynie v živom a hlbokom prepojení toho kto hrá s tými čo počúvajú ... A pretože je zrejmé, že tieto procesy sa dotýkajú aj jemnejších oblastí našej interakcie so sebou samými a okolitým svetom, nebude chýbať ani inšpirácia pre oblasť ďalšieho vnútorného rozvoja - vo forme jednoduchých a účinných cvičení z oblasti duševnej hygieny a mentálnych techník, ktoré by v prípade muzikoterapeutickej práce mali byť neoddeliteľnou súčasťou osobnej praxe terapeuta. Ivo Sedláček - hudobník, muzikoterapeut, absolvent pražské AMU a 5-ročného štúdia indickej klasickej hudby v Indii. Koncertoval a viedol kurzy po celej Európe, v Indii, Izraeli, Japonsku a na Tchaj-wane. Sústreďuje sa na koncertnú činnosť ako aj na muzikoterapiu a prepojeniu živej hudby s jógou a transpersonálnymi technikami. Je autorom 20 hudobných albumov a jeho hudba je u nás i vo svete považovaná za jednu z najkrajších v oblasti harmonizujúcej a terapeutickej hudby.
Marek Hlosta – hudobník. Na svoje hudobnej ceste prešiel rôznymi hudobnými žánrami. Hrá na klavír, bubnuje na djembe a perkusiách a ovláda rad ďalších nástrojov (ladené sklo, citera, gotický cimbál, tibetské misy, didžeridu atd.). Vystupuje na sólových koncertoch, nahráva špeciálnu hudbu k relaxácii a meditácii a organizuje hudobné happeningy v prírode. Od roku 2007 spolupracuje s Ivom Sedláčkom. 5. Jiří Kantor: Receptívna muzikoterapia 25.-27.1. 2013 · význam sociokultúrneho zázemia a hudobnej histórie pri práci s klientom · klinická aplikácia hudby v rôznych kontextoch práce s klientom (neonatológia, seniori, oblasť špeciálnej pedagogiky, medicíny atď.) · práca s jednotlivými hudobnými elementmi a hudobnými výrazovými prostriedkami · improvizačné a interpretačné techniky · hudobná relaxácia v klinickej praxi · muzikoterapia a podpora zamestnancov v pomáhajúcich profesiách. Jiří Kantor - vyštudoval špeciálnu pedagogiku a hudobnú výchovu na Univerzite Palackého v Olomouci a pokračuje vzdelávaním sa v oblasti psychoterapie (výcviková komunita SUR u Jitky Vodňanskej a Johana Pfeiffera). S muzikoterapiou sa zoznámil prostredníctvom kurzov u Jitky Vodňanskej, Jany Procházkovej, Josepha Morena a ďaľších lektorov, stáží a spolupráce s českými muzikoterapeutmi. Je zakladajúcim členom a súčasným podpredsedom Českej muzikoterapeutickej asociácie. Muzikoterapii a hudobnému vzdelávaniu žiakov so zdravotným postihnutím sa venuje v materskej, základnej a strednej škole Credo a v MŠ v Olomouci. Pôsobí taktiež v rámci súkromnej praxe. Externe vyučuje muzikoterapiu na Univerzite Palackého v Olomouci. V r. 2009 vydal spoločne s Matějem Lipským, Janou Weber a ďalšími spoluautormi knihu Základy muzikoterapie (vyšla vo vydavateľstve Grada). 6. Mgr. Iva Vostárková: Byť svojím hlasom 2.-3.2.2013 Hlasový prejav patrí k najprirodzenejším ľudským prejavom. Je prejavom prapôvodnej schopnosti vyjadrovať emócie a tým umožňuje proces sebaprežívania. Patrí medzi najbohatšie rozvinuteľný výraz vnútorného a telesného stavu človeka. Rozvíjaním vlastných hlasových schopností prostredníctvom citlivej práce samého so sebou, so svojím telom ako nástrojom, so svojimi zmyslami, svojou predstavivosťou.... a načúvaniu druhým, môžeme otvárať cestu k odstraňovaniu nevedomých, seba - obmedzujúcich vzorcov vnímania samého seba a k objavovaniu a spoluvytváraniu vlastnej osobnosti. Seminár ponúka vhľad do princípov a metodiky terapeutických postupov spoločnej a individuálnej práce s hlasom.
Mgr. Iva Vostárková - Popri divadelnej praxi (spolupráca s režisérmi Makonjom, Krobotom, Schormom, Krobom) sa postupne zameriavala na výskum rôznych hlasových techník súvisiacich nielen s umeleckou činnosťou. Od r. 1995 pôsobí ako hlasová pedagogička na DAMU ( KVD, KATAP), na KP vyučuje psychológiu a kultúru sociálnej komunikácie. V súčasnej dobe vyučuje aj na FAMU. Ako lektorka vedie semináre zamerané na prácu s hlasom pre hlasových profesionálov (divadelníci, speváci, moderátori), ako aj pre pedagógov, právnikov, manažérov, psychológov, muzikoterapeutov a pod. Pôsobí v ČT ako hlasová a rečová pedagogička. Venuje sa aj individuálnemu vedeniu spevákov a speváčok (Aneta Langerová, Lenka Dusilová, David Koller, Jan Budař). Ťažiskom jej práce sa stala oblasť terapeutická, venuje sa hlasovej analýze a a psychosomatickým súvislostiam. 7. Tomáš Procházka: Celostný prístup v muzikoterapii 15.-17.3. 2013 · Základné vymedzenie muzikoterapie · využitie hudby a zvuku v terapeutickej práci · celostný prístup v muzikoterapii · Možnosti a špecifiká muzikoterapie v kontexte ústavnej sociálnej starostlivosti · základné možnosti muzikoterapie (abreakcia, zvukový ventil, prostriedok neverbálnej komunikácie, relaxácie, zážitková terapia, práca s emóciami...) · kontraktovanie a terapeutický vzťah · zážitok na sebe, praktické ukážky muzikoterapeutických stretnutí
Mgr. Tomáš Procházka - psychoterapeut, supervizor, muzikoterapeut, speciální pedagog. Absolvoval výcviky v skupinovej psychoterapii v systéme SUR, integrovanej suprevízii, rodinnej terapii psychosomatických porúch a rôzne krátkodobé kurzy so zameraním na muzikoterapiu, prácu s telom a iné. Od roku 1994 vedie súkromnú prax zameranú na muzikoterapiu, psychoterapiu a supervíziu, od r. 2002 pracuje aj ako člen týmu psychoterapeutického sanatória Ondřejov, v r. 1996 – 2010 externe vyučoval na pedagogickej fakulte UK v Prahe. Je členom Českej psychoterapeutickej spoločnosti (ČPL ČLS JEP), Spoločnosti rodinných terapeutov (SOFT), Českého inštitútu pre supervíziu (ČIS). Člen rady a supervízor Českej muzikoterapeutickej asociácie (CZMTA). 8. PhDr. Jana Procházková: Muzikoterapia v klinickej praxi 19. - 21. 4. 2013
PhDr. Jana Procházková – psychologička so špecializáciou na klinickú psychológiu. Absolvovala výcviky v psychoterapii SUR, v muzikoterapii, rodinnej psychoterapii, a iné. Lektorka muzikoterapeutických seminárov, supervízorka v školských zariadeniach, zdravotníctve a v sociálnej oblasti; súdna znalkyňa v odbore zdravotníctvo – psychiatria. Prax v odbore 39 rokov – vysokoškolská poradňa, dojčenský ústav, KÚNZ FN – odd. detskej a dorastovej psychiatrie, Poradna pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy, Detské krízové centrum, od r. 2000 odborná asistentka PedF UK Katedra pedagogickej a školskej psychológie. Členstvo v ČLS JEP Psychoterapeutické sekcii, Sekcii rodinných terapeutov, Asociácii klinických psychológov, Českomoravskej psychologickej spoločnosti (členka predsedníctva), Českej asociácii liniek dôvery (členka predsedníctva, odbornej rady a supervízorka). 9. Mgr.,MgA Zdeněk Šimanovský: Hudobno-dramatické terapie 10. - 12. 5. 2013 Metódy expresívnych terapií pracujú s hudbou, spevom a dramatizáciou. Je možné ich využiť pri terapii, výchove, vo výučbe, v prevencii a k vlastnému rozvoju. Uvoľňujú spontánnu tvorivosť, vlohy a umocnené metódou systemických konštelácií zlepšujú kvalitu života. · korene liečby hudbou, spevom a tancom · systemické zákony · potreby duše a rozvoj intuície · konflikty a správanie sa v krízových situáciách · burn out syndróm · muzikoterapia aktívna a receptívna pre deti, dospievajúcich a pre seniorov · relaxácia · práca s piesňou a rozprávkou · dramatoterapia a hudobné konštelácie · muzikoterapia v prírode
Mgr.,MgA Zdeněk Šimanovský - vyštudoval dramaturgiu, psychológiu a absolvoval výcviky v psychoterapii, vo voice dialógu, v konšteláciách a v muzikoterapii. Má súkromnú prax, vedie kurzy muzikoterapie a externe učí na PeDF UK. Je autorom a spoluautorom siedmych kníh nakladateľstva Portál, scenárov pre rozhlas a televíziu. Je zakladajúcim členom Českej asociácie systemických konštelácií a Českej muzikoterapeutickej asociácie CZMTA, od r. 2006 vedie Sekciu systemickej muzikoterapie Čs. psychoterapeutické spoločnosti ČLS. 10. Mgr., Mgr. Matěj Lipský: prezentácia kazuistík, spätné väzby 7. - 9. 6. 2013 – záverečné obhajoby
|