Autor príspevku: Jozef Kaščák
Kontakt: kascak3dagk2-po.sk
Dátum pridania: 28. 4. 2009
Zdrojová stránka: http://www.i-psychologia.sk/view-1045.php

Extáza ako liek na postraumatickú poruchu

Pal-Orjan Johansen spolu s Teri Krebs z Nórskej univerzity vedy a technológie v Trondheime uskutočnili pár menších štúdií s pacientmi, ktorí popri terapii dostávali MDMA. Výsledky uverejnené začiatkom marca v Journal of Psychopharmacology boli natoľko sľubné, že v súčasnosti už prebiehajú ďalšie tri klinické pokusy financované z grantu Výskumnej rady Nórska.

Podľa Johansena, ľudia trpiaci  PTSD (postraumatická stresová porucha) „zvyčajne utekajú od toho, čo zažili a neskôr sa s touto psychickou prekážkou nikdy nevyrovnajú.“ „Veríme, že pre pacientov užívajúcich MDMA je ľahšie čeliť spomienkam, ovládať emócie a neutekať.“ V súčasnosti je štandardným spôsobom liečby terapia, počas ktorej terapeut vedie pacienta k opätovnému prežívaniu spomienky dovtedy, kým sa jej nedokáže bez strachu postaviť. Napriek tomu, že sa PTSD prejaví u menšiny ľudí s traumatickým zážitkom, akým je znásilnenie či prepadnutie, súčasná liečba zaberá len na 50%. Niekedy sa síce pacientom podáva sedatívna droga válium, tá však môže viesť k úplnému odmietnatiu stretov s nepríjemnou spomienkou. Podávanie vália teda môže liečebný proces zničiť, keďže zrážky s traumatizujúcimi zážitkami sú nevyhnutné, ak sa v budúcnosti nemajú vracať.

V správe, ktorú nórski odborníci uverejnili, sa uvádzajú tri dôvody, prečo má užívanie MDMA popri terapii pomôcť. Prvou vlastnosťou MDMA je uvoľňovanie oxytocínu, ktorý tlmí pocity strachu a posilňuje dôveru. Práve dôvera pacienta v terapeuta je kľúčom k úspešnej liečbe.

Druhým faktom je, že táto droga môže prispieť k napraveniu poškodenej rovnováhy medzi dvoma konkrétnymi oblasťami v mozgu. U pacientov trpiacich PTSD bola pozorovaná nerovnováha medzi nadmerne aktívnou amygdalou a naopak menej aktívnym ventromediálnym prefrontálnym kortexom(vmPFC). Amygdala je najucelenejší región mozgu, ktorý spája emócie so symbolmi a je potrebný pre emocionálnu reguláciu a zároveň podmieňuje citové reakcie na strach. V mozgu zdravého človeka sú amygdala a vmPFC v neustálom kontakte. Nadvláda amygdaly spôsobuje pacientom problémy s emocionálnou reguláciou a pri dlhodobom popieraní traumy vedie k necitlivosti, depresiám a niekedy až k samovražde. Podľa Teri Krebs, opak nastáva keď pacient užije MDMA. Aktivita amygdaly je tlmená a vmPFC je činorodejší, čo vedie k rovnováhe.ptsd-brain

Poslednou dôležitou vlastnosťou drogy je, že v tele podporuje uvoľňovanie norepinefrínu a kortizolu,hormónov nevyhnutných pre emocionálnu reguláciu.

Teri Krebs pre Reuters/Health uviedla, že najbližšie pokusy podrobne popíšu, ako pôsobí extáza pri liečbe pacientov trpiaciach PTSD a či ju možno v rámci liečby podávať. „Túto oblasť by sme chceli skutočne podrobne preskúmať.“ Informácie o liečivých účinkoch drog sú vždy citlivé a klinické úspechy sa často realizujú aj v súkromí. Extáza je v Európe bežne dostupná a podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) v súčasnosti nejestvuje v obsahu MDMA v tabletkách extázy žiadny trend. To znamená, že hoci by sa mal obsah MDMA pohybovať medzi 25 až 65 mg, zabavené tabletky obsahovali 9 až 90 mg. Preto je užívanie extázy mimo odbornej kontroly nie len trestné, ale predovšetkým životu nebezpečné.

zdroj:

reuters.com

emcdda.europa.eu

nimh.nih.com

soulwork.sk